Jak przelewać pieniądze do Polski z Australii

Najłatwiej i najprościej zrobić przelew z Banku Australijskiego. Niestety operacja ta nie jest specjalnie tania – CommBank liczy sobie $22 za przelew (stan na 2019), przewalutowanie jest średnio korzystne a dodatkowo na końcu urywane jest jeszcze $30 po stronie Polskiego Banku. Nie wiem czy opłata $30 po stronie polskiej jest tylko właściwa dla mojego banku, ale za każdym razem tyle właśnie brakuje z kwoty początkowej.

Przelanie każdej kwoty wiąże się więc ze sporym kosztem. Dodatkowo bestialskie kursy przeliczeniowe powodują koszmarne straty po drugiej stronie kabla. Warto więc założyć sobie konto walutowe w Polsce i wymieniać pieniądze w Polsce korzystając z kantorów elektronicznych. Z tego co się orientuje na chwilę obecną konta walutowe w dolarach Australijskich oferują Santander, Alior Bank i mBank (jeśli kogoś pominąłem proszę o aktualizację).

Wymieniać pieniądze można w kilku miejscach – ja korzystam z Cinkciarz.pl . Wszystko idzie online, dosyć szybko i bez żadnych problemów.

Żeby oszczędzić odrobinę na przelewach można próbować alternatywnych metod. Ja właśnie odkryłem transferwise. Cennik wygląda zachęcająco – przesłanie $1000 ma kosztować < $7 AUD – dodatkowo „przelew” można zrobić bezpośrednio z konta, lub z karty. Pierwszy przelew na zachętę jest za darmo. Oczywiście musimy dostarczyć skan dokumentu tożsamości, żeby aktywować konto. Kursy przeliczeniowe wyglądają bardzo zachęcająco.

Jeśli ktoś ma odrobinę czasu i cierpliwości można sprawdzić inne systemy na stronie finder.com.au jest tam dostępna porównywarka.

'